Eczacıbaşı’ndan biyoteknolojik ilaçta büyük işbirliği
07/12/2016
Eczacıbaşı, dünyanın önde gelen sağlık kuruluşlarından Zydus Cadila ile biyoteknolojik ürünlerden oluşan bir portföyün Türkiye’de pazara verilmesi konusunda anlaşma imzaladı. Anlaşma, öncelikle kanser tedavisinde bugün ülkemizde biyobenzeri bulunmayan ürünlerin ithalatını, ardından da Türkiye’de stratejik üretim işbirlikleri ile önü açılacak ve yeni ürünlerin ardarda pazara sunulacağı uzun vadeli bir birlikteliği içeriyor. 

Zydus Cadila, merkezi Ahmedabad Hindistan’da olan, geniş bir ürün portföyü geliştiren, üreten ve pazarlayan, dünyada 19 binden fazla çalışanı olan global bir ilaç firmasıdır. Orijinal ürünler, biyolojik ürünler ve aşılardan oluşan çok güçlü bir ürün portföyüne sahip olan firma, Araştırma Geliştirme Bölümündeki 1200’den fazla bilim insanıyla, tüm dünyada daha sağlıklı toplumlar hedefliyor. Grup, geliştirdiği ilk orijinal ürünü Lipaglyn™ (Saroglitazar)’ı 2013 yılında ve dünyadaki ilk Adalimumab biyobenzeri Exemptia’yı 2014 yılında pazara verdi. 

İlaç dünyasında geleceğin tedavi standartı olarak görülen biyoteknolojik ürünler, bir canlı hücresine ait genin, diğer bir canlı hücresine naklini mümkün kılan farklı biyoteknolojik yöntemler ile üretilen ve özellikle, kanser, kan hastalıkları, romatizmal hastalıklar gibi insan hayatını tehdit eden ciddi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Biyoteknolojik ürünlerin biyobenzerlerinin en önemli avantajı ise, daha geniş hasta gruplarının bu yenilikçi ürünlere daha ekonomik maliyetlerle erişimini sağlaması. 

İstanbul’da Eczacıbaşı Holding’in merkezi Kanyon Ofis’te gerçekleşen imza töreninde konuşan Bülent Eczacıbaşı, Eczacıbaşı Topluluğu olarak sağlık alanında inovasyon ve katma değer yaratan yeni işbirliklerinin büyük önem taşıdığına inandıklarını belirterek, “Biyoteknolojik ürünlerde dünya çapında yaşanan önemli gelişmelerin ülkemize aynı hızda taşınmasını, daha yaygın kitlelere ulaşabilmesini hedefliyor ve Zydus Cadila'nın bu anlamda çok doğru bir partner olduğunu düşünüyoruz” dedi. 

Zydus Grup Yönetim Kurulu Başkanı Pankaj Patel de, Eczacıbaşı gibi Türkiye'nin sağlık alanında öncü ve lider gruplarından biriyle bu adımı atmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek, Türkiye’deki hastalar için biyoteknolojik ürünler ile tedavi sağlayacak olan bu işbirliğinin, yeni ürünlerle de zenginleşerek devam etmesini hedeflediklerini söyledi.
Eczacıbaşı’Ndan Biyoteknolojik Ilaçta Büyük Işbirliği
Eczacıbaşı’Ndan Biyoteknolojik Ilaçta Büyük Işbirliği